Ha belegondolunk, a globalizáció áramlása rengeteget tesz azért, hogy az országok fejlődőképességét, innovációját és előrehaladását elősegítse. Elég csak arra gondolni, hogy hazánkban is milyen nagymértékű fejlődéseket tapasztalhattunk az utóbbi évek folyamán a globalizációnak köszönhetően, amikor a nagy multinacionális cégek, úgymond letáboroztak az ország különböző pontjain.
Tehát, a globalizáció folyamata nagyon sokat segíthet a fenntartható fejlődés elősegítésében, főként kereskedelmi szempontokból, azonban érdemes a különböző intézkedésekre kiemelkedő figyelmet fordítani ezen a területen. Mivel az Európai Uniónak hatalmas szerepe van a fenntartható fejlődés koncepciójának kialakításában, ezért érdemes ezt a hatást Európa szinten vizsgálni.
Tehát, annak érdekében, hogy a globalizáció elősegítse ezt a fejlődést, célszerű odafigyelni a következő igencsak fontos szempontokra: a fejlődő országok integrálásának elmélyítése, megerősítése világgazdasági viszonylatban persze a VTO (azaz Kereskedelmi Világszervezet) keretein belül; a fejlődő országoknak történő segítségnyújtásra, hogy azok élvezhessék a világkereskedelmi rendszer nyújtotta előnyöket; a fenntartható fejlődésre való figyelembevétellel és ennek előtérbe helyezésével a preferenciarendszerek átalakítása; a nemzetközi pénzügyi rendszerek kezelésének a hatékonyabbá tétele; az uniós vállalkozások társadalmi felelősségvállalásának az ösztönzése és javítása; nem utolsó sorban pedig, a nemzetközi szervezetek közötti együttműködések fejlesztése.