Az emberiséget nemcsak az elmúlt évtizedekben kezdte el foglalkoztatni az, hogy mit hoz a jövő, hiszen már évezredekkel ezelőtt is központi téma volt. A korábbi időszakokban leginkább jósok alkalmazásával próbálták megtudni a jövő titkait, míg ma bonyolult statisztikai elemzésekkel próbálkoznak a szakemberek ugyanerre. A világ gazdasági, társadalmi és környezeti folyamataival kapcsolatban is számos jóslás ismeretes, azonban leginkább csak a közeljövővel kapcsolatban mondhatunk viszonylag biztos dolgokat.
A fenntartható fogyasztás egyre nagyobb jelentőséget kap, hiszen a különböző előrejelzések egyre negatívabb képet festenek az emberiség jövőjéről. A fejlődés szónak számos értelme lehet, a gazdasági és társadalmi fejlődés pozitív mivolta mellett, mást is érthetünk ezalatt, mint például a negatív velejárókat, például a környezet elpusztítását. A fejlődést nem szabad az összes nemzeti termék mércéjével mérni (GNP, vagyis Gross National Product), hiszen számos hiányosságával találkozhatunk még a legrövidebb távot vizsgálva is.
A szakemberek már hosszú évtizedek óta hangoztatják, hogy amennyiben nem állunk át egy fenntartható fogyasztásra, vagyis tovább folytatódik a jelenlegi módon a gazdasági növekedés, hatalmas katasztrófáknak nézhetünk elé. Már 1972-ben is volt erről szó, ekkor a Római Klub rendkívül elismert tudósai emeltek szót ezzel kapcsolatban. A „növekedés határai” volt a címe annak a jövőképnek, amit ezek a remek szakemberek elemeztek. A környezet visszafordíthatatlan elszennyezése mellett, kiapasztjuk a jelenlegi ütemmel a különböző nyersanyag- valamint energiaforrásokat is.