Bűncselekménnyel vádolják Önt, esetleg attól tart, hogy ez bekövetkezhet a jövőben? Hozzátartozója ellen indítottak büntetőeljárást, és szeretné tudni, milyen jogok illetik meg őt? Ha tisztában kíván lenni olyan fontos jogi fogalmak jelentésével, mint az őrizetbe vétel és az előzetes letartóztatás, akkor javasoljuk a vidakovics.hu weboldal felkeresését, ahol jogi segítség is várja. A budapesti Vidákovics Ügyvédi Iroda nagy gyakorlattal tevékenykedik a büntetőjog, és az ennek szerves részét képező előzetes letartóztatás területén is.
De mikor beszélhetünk őrizetbe vételről, és meddig van joga a hatóságnak ahhoz, hogy ne bocsássa szabadon az érintettet? Mivel alapvető jogok illetik meg az őrizettbe vett személyt, így az is megilleti, hogy hozzátartozóit 24 órán belül értesítsék az őrizetbe vételéről, annak helyéről. Előzetes letartóztatás hiányában az őrizetbe vétel maximum 72 óráig tarthat, melyen belül – ha az ügyészség indítvánnyal élt – a bíróságnak mindenképpen döntést kell hoznia az előzetes letartóztatás elrendeléséről vagy annak elutasításáról.
Jogosan merülhet fel a kérdés, mikor rendelheti el a bíróság az előzetes letartóztatást, melyre az őrizetbe vételnél már jóval szigorúbb szabályok vonatkoznak. A jogszabály rendelkezése szerint megalapozott gyanú szükséges ahhoz, hogy az őrizetbe vételen túl is személyi szabadságot korlátozó kényszerintézkedéssel élhessen az illetékes hatóság. Mivel a személyi szabadság alkotmányos jog, ezért korlátozásához olyan bűncselekmény elkövetésének gyanúja szükséges, melyet a törvény szabadságvesztéssel büntet. A megalapozott gyanúhoz szükséges bizonyítéknak a tényállásszerű elkövetési magatartásra kell vonatkoznia. Természetesen mindez még nem elegendő az előzetes letartóztatáshoz, a jogszabályban előírt különös okok közül is teljesülnie kell legalább egynek.
Ilyenek különös ok például, ha a terhelt megszökött, elrejtőzött a hatóság elől, ha a szökés, elrejtőzés veszélyére tekintettel megalapozottan feltehető, hogy jelenléte az eljárási cselekményeknél másként nem biztosítható, ha megalapozottan feltehető, hogy magatartásával (például tanúk befolyásolásával, bizonyítékot megsemmisítésével) meghiúsítaná, megnehezítené, vagy veszélyeztetné a bizonyítást, vagy ha megalapozottan feltehető, hogy szabadlábon hagyása esetén a megkísérelt vagy előkészített bűncselekményt véghezvinné, vagy szabadságvesztéssel büntetendő újabb bűncselekményt követne el. A jogszabály lehetőséget ad arra, hogy az előzetes letartóztatás helyett házi őrizetre, távoltartásra, vagy lakhelyelhagyási tilalomra kerüljön sor, mintegy alternatív megoldásként.
Az előzetes letartóztatás iránti ügyészi indítvány előterjesztésére a bíróságon kerül sor, ahol az ügyész, a terhelt és a védő is előadják indítványaikat, majd a bíró végzést hoz az ügyben. Hozzátartozók számára javasolni szoktuk munkánk során, hogy csomagot még az ülés előtt – az őrizetbe vétel ideje alatt – juttassanak el a terhelt számára, hiszen ha az előzetes letartóztatás elrendelésére kerül sor, akkor a csomag átadására a kapcsolattartás engedélyezéséig nem lesz lehetőségük, ami akár heteket is igénybe vehet. Bűncselekmény gyanúja esetén gondoskodjon időben arról, hogy ha a legrosszabb bekövetkezik, ne érjék meglepetések! Forduljon bizalommal a Vidákovics Ügyvédi Irodához, kérje tapasztalt ügyvéd segítségét, ha baj van!