Ha valakinek nem megfelelő a tartása, irodában dolgozik és sokat görnyed, akkor kialakulhatnak nála mozgásszervi problémák. Ezek társulhatnak más tünetekkel, ráadásul a fájdalom is kisugározhat a környező szövetekbe. A manuálterápia remek megoldás, hiszen helyreállítja a mozgató és támasztó szervrendszert, ráadásul az embert, mint egészet vizsgálja. Ez is része a manuálterápia kezelésnek. A holisztikus szemlélet, ami tulajdonképpen az embert egyetlen egészként kezeli, így a gondokat is teljes egészében vizsgálja.
Azok, akik régóta szenvednek végtagfájdalomtól vagy gerincbántalmaktól, mindenképpen vizsgáltassák ki magukat a Gyógytornászom szakembereivel! A kivizsgálás minden esetben az állapotfelméréssel kezdődik. Ez körülbelül 50 percet vesz igénybe. Ez alatt a kollégák mindent megvizsgálnak és megbeszélnek Önnel, ami a problémáival kapcsolatos. Például, hogy mikor kezdődtek a panaszok, hol jelentkezik a fájdalom, illetve az milyen mértékű és van-e egyéb mozgással kapcsolatos gondja. Ezek tükrében pedig meghatározzák, hogy szükség van egyéb vizsgálatokra vagy sem.
A manuálterápia mindenkinek segíthet?
Azt, hogy ki milyen kezelési módot kap, mindenképpen szakorvos dönti el. A manuálterápia speciális fogások megfelelő sorrendjéből áll. Az ízületi blokk lassú és fokozatos oldásával próbálják a masszőrök az ízületeket a megfelelő helyükre visszaállítani. A manuálterápiának több fajtája ismert, amik csak gyógytornával kombinálva lehetnek hatásosak. Azt is fontos megemlíteni, hogy a speciális kezeléseket csak olyan gyógytornászok és szakorvosok alkalmazhatják, akik megfelelő képzésen estek át.
Milyen területeken alkalmazzák a manuálterápiát?
A fájdalmak csillapítására, ami jelentkezhet gerinc, hát, nyak vagy váll területen, az ízületek funkciós javításához, illetve csökkent mozgás esetén. Az ízületek statikájának helyreállításához is használják, ami legtöbbször a csigolyaközti kisízületek elmozdulásánál figyelhető meg. Végül az általános izomegyensúly helyreállítására marad.
Előfordulnak olyan esetek is sajnos, amikor a különleges kezelést tilos alkalmazni. Ilyenek lehetnek az akut gyulladásos állapotok, szalagszakadás vagy akut sérülés, a műtét utáni friss állapot, tumoros megbetegedés, de idetartozik az influenzás, lázas állapot, a vérszegénység, illetve az agyi és egyes érbetegségek is a tiltólista részét képezik.
Miért jó a manuálterápia?
Elsősorban azért, mert az állapot stabilizálása mellett, nagy figyelmet fordít az utólagos megtartásra is. Másodsorban pedig azért, mert nagy hangsúlyt fektet a megelőzésre. Az önterápia fontos részét képezi a manuálterápiának. Nem szabad elfelejteni, hogy a gyógytorna során a szakember feladatokkal látja el a pácienst, amik segítenek megelőzni a panaszok kiújulását.
A gyakorlatok ismétlésének gyakoriságát is a gyógytornász fogja beállítani, hiszen ez mindenkinél más lehet. Ahogyan a problémák is eltérőek lehetnek, úgy a páciensek sem egyforma ütemben javulnak. Ez azért van, mert mindenkinek egyediek a testi adottságai.